3 Temmuz 2016 Pazar

Brugge ve Gent

     Belçika'nın iki güzide kenti. Asıl Belçika'yı soranlara bu şehirlere gitmelerini tavsiye ediyorum. Brüksel tren istasyonundan aldığınız biletle 1 saate Brugge 'e varabilirsiniz . Ben oradan sonra Brüksel 'e geri dönerken Gent'te inip burayı da görmek istedim ve iyi ki de görmüşüm dedim. İki şehirde de kayıklarla geziyorlar . Şehrin içinden nehir akıyor. Bu Gent'te daha ihtişamlı ancak Brugge'ın mimarisi tek başına yetiyor.
     Bu yazımda ünlü yerlerinden bahsetmeyeceğim bunu zaten google a yazdığınızda birçok sayfadan bulabilirsiniz. Sadece aklımda kalan ve mutlaka yapın dediğim şeyleri yazacağım .
   
     Brugge

     -Burada waffle , çikolata ve patates kızartması yemenizi tavsiye ederim.
    - Her yer kanallarla dolu bir tekne turu da yapabilirsiniz.(8 euro) Venedik'i aratmıyor yani :)
     -Ayrıca yapımı 1240 tarihinde tamamlanmış olan Çan Kulesine tırmanarak tüm şehri ve ileride ki denizi görebilirsiniz.
     -Burada yapılar orta çağdan kalma yani oldukça eski ve en güzel yanı yeni yapılar ile bu şehrin büyüsünü bozmamışlar. Size son bir tavsiye şehrin meydanını gezip dönmek gibi bir hata yapmayın adım adım her yeri gezin :)
     -Atlı arabalara binmeyin gerek yok çokta pahalı ( 50 euro)
     -Alışveriş yapma gibi bir isteğiniz varsa da burada istiklal caddesi benzeri bir cadde var meydana giderken. Bu caddede birçok markayı bulmanız mümkün.
     -Şehrin her yanını gezdiğinizden emin olun.
     -Şehre gelmeden couchsurfing veya interrail gibi sayfa ve uygulamalardan haber edin belki eşlik edecek yeni arkadaşlar bulursunuz. :)
     -Kuğuları daha yakından görebileceğiniz bir park var orada onları besleyebilirsiniz :)
     - Son olarak indiğiniz tren istasyonunda information biriminden şehri tanıtan kartlar ve haritalar almayı unutmayın. Burada müzelerin isimleri yapıların tarihler ve diğer birçok konu hakkında ayrıntılı bilgiler yazmakta. Bilinçli olarak gezmekte fayda var :)
   

    Gent

    Brugge 'dan dönerken ani bir kararla Gent'e de uğradım. Şehri daha iyi anlayabilmek amacıyla tren istasyonundan merkeze yürümek istedim. Hem pişmanım hemde değilim :) Giderken yanlış yola sapmalarım sonucu birçok güzellikle karşılaştım dönerken de sıradanlıklarla . Şehir her ikisinide barındırıyor. Neyse gelelim Gent'e

     -Trenden indikten sonra ister tramvaya binerek ister tramvay yolunu takip ederek yürüyerek (20 dk ) şehrin merkezine gelebilirsiniz.
     -  Tren garından turist rehber kitapçımızı ve haritamızı alıyoruz.
     -Şehrin merkezinde ki tarihi saat kulesi katedrali ve kilisesi sizi büyüleyecektir. Bu üçünü mutlaka görün.
     -Merkezde birçok restoran var, çeşit fazla.
     -Büyük köprünün orada muhtemelen nehir duvarlarına oturan birçok insan göreceksiniz onlara katılın :)   ------------------------->>
     -burada bütün şehri turlamaya hiç gerek yok merkezi iyi görün yeter :) Birde müze vb ne varsa :)

Okuduğunuz için teşekkürler.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder