26 Ocak 2016 Salı

Haber Analizi-İstanbul'un göbeğinde tecavüz dehşeti

http://www.hurriyet.com.tr/istanbulun-gobeginde-tecavuz-dehseti-40045189

Geçtiğimiz günlerde ,yine onlarcası devam ederken, haberlere yansıyan bir tecavüz olayı ile sarsıldık hepimiz. Üstüne birde "o saatte dışarıda ne işi varmış" gibi uygunsuz yorumlara maruz kaldık. Olay Kadıköy Bağdat caddesinde gerçekleşiyor. Saatin geç olmasını fırsat bile 33 yaşında evli ve 2 çocuk babası olan Cengiz A. masum bir insanın hayatını kararttı ,tecavüz etti.
 Bu olayın neresine yanalım. Adamın evi oluşuna mı 2 tane evladının olmasına mı. Bu adamın çocuklarını nasıl yetiştirdiğini düşünemiyorum. Zaten uyuşturucu ve bunun gibi suçlardan karakolda kaydı olan potansiyel bir sapık ve katilin nasıl sokaklarda rahat gezebildiğini de anlamıyorum.
 İnsan olarak bazı erkeklerin insan olduğunu kabul edemiyorum. Hayvanlardan daha aşağı bir türe ait olan bu kişilerin yaşamasını dahi lüzumsuz buluyorum. Hapse atmak o adam için bir ceza olabilir mi?
Daha ağır yaptırımların olması gerekir. Tüm dünya da ki kadınlar olarak erkekler yüzünden hayatımız ve yaşam kalitemiz tehlikede. Bir insanın diğer bir insandan korkması ne kadar acı verici olsa da durum bu şekilde. Daha Özgecan olayı gibi binlercesi yaşanmış ve yaşanmaya devam ederken bu insanlar neden akılsızca hakaret etmeye devam eder. Nasıl maalesef yine bu sistemi şekillendiren erkekler türdeşlerini korur ve ağır yaptırımları devreye sokmak yerine kadına daha da kendini saklaması için saçma sapan akıllar verir.
 Erkek egemen toplumlar kadınlara hak ettikleri değeri vermedikleri sürece asla ilerleyemez, asla kaliteli bir nesil yetiştiremezler. Erkekleri doğurup büyüten ve onları eğiten  kadınların toplumun en önemli yerinde olduklarını erkeklerin farketmeyişi tüm toplumu cezalandırmaktan başka birşey değil.
 Sinirleri bozan ayrıntılardan biri de uyuşturucu ve hırsızlıktan sabıkası bulunan ve tecavüzle yargılanan birinin " Şeytana uydum , şimdi çok pişmanım " demesi. Böyle bir insanın ne Allah inancı olabilir ne de pişmanlık duygusu. Allah'ın varlığını anlayamamış dinden bir haber olan bu şahsın şeytana uydum demesi de ayrıca ironiktir. Tecavüzden yargılanan erkek müsveddelerinin bir daha bu suçu işleyemeyecek duruma getirilmesi en adaletli karar olacaktır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder